Kategorie
Marka należy do:
IKEA Retail Sp. z o.o.
Wynik ogólny:
Ekologia
5 / 7
Społeczeństwo
5 / 7
Szczegółowe wyniki
Surowce
1.5 / 2
Techniki produkcji
1 / 2
Zarządzanie środowiskiem
1 / 1
Opakowania
1 / 1
Ślad węglowy
0.5 / 1
Standardy pracy
2.5 / 4
Ekonomia społeczna
1.5 / 2
Przejrzystość
1 / 1
IKEA to znany szwedzki producent zajmujący się m.in. produkcją mebli i wyposażeniem wnętrz. Drewno to jeden z podstawowych surowców, który IKEA wykorzystuje dlatego całość pozyskiwanego i wykorzystywanego przez firmę drewna jest zgodne ze standardem leśnym IWAY. Oznacza on zakaz używania drewna z nielegalnych wycinek. Jak można przeczytać w raporcie IKEA z 2021 roku drewno wykorzystywane przez IKEA na całym świecie w 95% pochodziło z bardziej zrównoważonych źródeł (drewno z certyfikatem FSC lub pochodzące z recyklingu). IKEA tworzy w taki sposób produkty, aby możliwy był ich recykling. Ze ścinków i pozostałości tworzy nowe produkty. Oprócz podstawowych surowców, IKEA wykorzystuje także materiały kompozytowe będące połączeniem drewna i tworzywa sztucznego. Wykorzystanie włókien drzewnych zapewnia większą wytrzymałość produktów z tworzyw sztucznych i pomaga wykorzystać odpady. Mniej więcej 1/3 oferowanych produktów z tworzyw sztucznych pochodzi z surowców odnawialnych lub z recyklingu. IKEA korzysta także z materiałów naturalnych, takich jak: hiacynt wodny, korek, rattan czy włókna bananowe, ale to niewielki odcetek produkcji.
 
Od 2020 roku IKEA wykorzystuje wyłącznie energię odnawialną. Budynki są zmieniane i dostosowywane do większej efektywności energetycznej. Dodatkowo opakowania projektowane są w taki sposób, aby miały jak najmniejsze wymiary i w optymalny sposób wypełniały paletę transportową. Wiele produktów sprzedawanych jest w płaskich paczkach, które są łatwe do przetransportowania zarówno dla klientów jak i z punktu widzenia łańcucha logistycznego. Opakowania powstają z surowców odnawialnych, nadających się do ponownego przetworzenia. IKEA do swojej działalności wprowadza zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i do 2030 roku zobowiązała się, że klienci i klientki będę mogli przekazywać produkty, których już nie używają, a stosowane materiały będą wyłącznie pochodzić z recyklingu bądź ze źródeł odnawialnych. W Holandii, Szwecji i Szwajcarii został wprowadzony projekt pilotażowy umozliwiający dłutoterminowy wynajem mebli.
 
Ponadto IKEA angażuje się w szereg działań społecznych i środowiskowych. Nawiązuje współpracę z organizacjami pozarządowymi i placówkami potrzebującymi wsparcia finansowego czy wyposażenia wnętrz. Bardzo aktywnie włączyła się w działalność pomocową w Ukrainie. Sadzi łąki kwietne, buduje hotele dla pszczół, a w restauracji IKEA znajdziesz wegańskie i wegetariańskie dania.
Gdzie kupić?
Sklepy internetowe
Sklepy stacjonarne
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie